Technologiczno-społeczne aspekty cyberbezpieczeństwa
Cyberbezpieczeństwo jest kluczowym obszarem naszych badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych. Tutaj znajdują zastosowanie wyniki naszych badań podstawowych. Tutaj rodzą się nowe technologie podnoszące bezpieczeństwo infrastruktury sieciowej oraz usług cyfrowych.
W jaki sposób budować wiarygodny i dokładny obraz zagrożeń na podstawie próbek ruchu sieciowego, rozproszonych informacji o incydentach bezpieczeństwa, podatnościach urządzeń i usług sieciowych? Jak bezpiecznie i szybko ograniczać wpływ wykrytych zagrożeń na usługi cyfrowe lub infrastrukturę sieciową? Jak zabezpieczać komunikację w sieci? Rozwijamy nasze technologie odpowiadające na te pytania, i na wiele innych.
Wykrywanie, modelowanie propagacji i tłumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa wymagają zaawansowanych technologii przetwarzania wielkich zbiorów (różnorodnych) danych, a także technologii sterowania urządzeniami sieciowymi i serwerami usług.
#AI oraz tłumienie ataków DDoS
Bezpieczeństwo systemów mobilnych wymaga lekkich i adaptacyjnych metody detekcji ataków cybernetycznych, narzędzi profilowania behawioralnego użytkowników, oraz mechanizmów ostrzegania o zagrożeniach serwisów sieciowych. Owocem naszych prac w tym obszarze jest technologia #BotSense.
Bezpieczeństwo sieci i aplikacji sieciowych dostarcza wielkich wyzwań technologicznych. Podejmujemy te wyzwania rozwijając systemy cyberbezpieczeństwa i sterowania siecią, systemy przetwarzania danych teleinformatycznych, systemy wczesnego wykrywania i tłumienia incydentów bezpieczeństwa w sieciach IT/OT, oraz systemy monitorowania ruchu sieciowego: #FLDX oraz #ARAKIS.
Bezpieczeństwo informacji: ochrona systemów informatycznych i przechowywanych w nich informacji, ochrona IoT, badania efektywności i wiarygodności systemów zarządzania zaufaniem i reputacją oraz ich odporności na ataki różnego typu.
Stworzyliśmy technologię grupowania i przeszukiwania danych o podatnościach systemów teleinformatycznych i urządzeń IoT oraz metodach ich wykorzystywania. Tworzymy narzędzia do analizy ruchu sieciowego oraz ataków cybernetycznych, wykonujemy testy i analizy bezpieczeństwa oprogramowania, w szczególności urządzeń IoT: #VariotDB: baza podatności i eksploitów IoT
Pracujemy nad tymi zagadnieniami:
- Matematyczne podstawy detekcji, propagacji i tłumienia zagrożeń
- Badania interdyscyplinarne związane z aspektem ludzkim w cyberbezpieczeństwie, bada aspekty społeczne, psychologiczne i techniczne w kontekście cyberbezpieczeństwa oraz prowadzi badania luki kompetencyjnej i skuteczności metod edukacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa.
- Technologie monitorowania sieci, systemów i usług cyfrowych
- Rozproszone systemy cyberbezpieczeństwa
- Detekcja niebezpiecznych treści