Strategiczne programy na rzecz zaawansowanych badań i technologii w Europie (SPARTA)
This is Sparta! Brzmi znajomo? Tym razem jednak SPARTA nie oznacza wezwania do boju, lecz do europejskiej współpracy. Sprawdź, jak to umożliwia nasz program!
Wyzwanie
Głównym celem projektu SPARTA było nawiązanie faktycznej współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz wspólna weryfikacja nowatorskich pomysłów tak, by mogły się one rozwijać w mniejszych konsorcjach. Projekt miał doprowadzić do zbudowania europejskiej sieci kompetencji cyberbezpieczeństwa oraz rozwoju europejskiej mapy drogowej badań i progresu w tej dziedzinie.
Co zrobiliśmy?
Dzięki projektowi udało się przeformułować sposób myślenia o tym, jak w Europie prowadzi się badania nad bezpieczeństwem teleinformatycznym oraz jak wdraża się innowacje i przeprowadza szkolenia. Dzięki wymianie doświadczeń, SPARTA przyczyniła się do zwiększenia europejskiej autonomii strategicznej.
W ramach tego projektu NASK rozwija narzędzia wspierające analizę złośliwego oprogramowania. Największym przedsięwzięciem NASK-PIB w ramach projektu SPARTA były prace nad narzędziami do analizy złośliwego oprogramowania, prowadzone w ramach zaproponowanego przez nas scenariusza MAMAA (Modern Approach to Malware Analysis Automation). Udało nam się opracować narzędzia do analizy podobieństwa kodu, klasyfikacji próbek i wizualizacji wyników. Narzędzia te zostały wdrożone w ramach platformy MWDB i są wykorzystywane w codziennej pracy zespołu CERT Polska, pomagając w ochronie polskiego internetu.
Współpracując z koordynowanym przez NASK-PIB projektem VARIoT, wprowadziliśmy możliwość sprawdzenia bezpieczeństwa swojego systemu Ubuntu (na podstawie listy pakietów) czy aplikacji Java (na podstawie listy pakietów Maven). Skanery dostępne są w tym linku. W ramach projektu SPARTA z udziałem NASK rozwinęły się dwa programy:
- „T-SHARK – Fullspectrum cybersecurity awareness”
- „CAPE – Continuous assessment in polymorphous environments”.
Więcej informacji o projekcie i jego osiągnięciach znajduje się na stronie projektu.