Strategiczne programy na rzecz zaawansowanych badań i technologii w Europie (SPARTA)

This is Sparta! Brzmi znajomo? Tym razem jednak SPARTA nie oznacza wezwania do boju, lecz do europejskiej współpracy. Sprawdź, jak to umożliwia nasz program!

Projekty_Sparta_logo

Wyzwanie

Głównym celem projektu SPARTA było nawiązanie faktycznej współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz wspólna weryfikacja nowatorskich pomysłów tak, by mogły się one rozwijać w mniejszych konsorcjach. Projekt miał doprowadzić do zbudowania europejskiej sieci kompetencji cyberbezpieczeństwa oraz rozwoju europejskiej mapy drogowej badań i progresu w tej dziedzinie.

zespół w pracy
Projekty_Sparta_ikona
Kierownik projektu
Dr inż. Adam Kozakiewicz

Co zrobiliśmy?

Dzięki projektowi udało się przeformułować sposób myślenia o tym, jak w Europie prowadzi się badania nad bezpieczeństwem teleinformatycznym oraz jak wdraża się innowacje i przeprowadza szkolenia. Dzięki wymianie doświadczeń, SPARTA przyczyniła się do zwiększenia europejskiej autonomii strategicznej.

W ramach tego projektu NASK rozwija narzędzia wspierające analizę złośliwego oprogramowania. Największym przedsięwzięciem NASK-PIB w ramach projektu SPARTA były prace nad narzędziami do analizy złośliwego oprogramowania, prowadzone w ramach zaproponowanego przez nas scenariusza MAMAA (Modern Approach to Malware Analysis Automation). Udało nam się opracować narzędzia do analizy podobieństwa kodu, klasyfikacji próbek i wizualizacji wyników. Narzędzia te zostały wdrożone w ramach platformy MWDB i są wykorzystywane w codziennej pracy zespołu CERT Polska, pomagając w ochronie polskiego internetu.

Współpracując z koordynowanym przez NASK-PIB projektem VARIoT, wprowadziliśmy możliwość sprawdzenia bezpieczeństwa swojego systemu Ubuntu (na podstawie listy pakietów) czy aplikacji Java (na podstawie listy pakietów Maven). Skanery dostępne są w tym linku. W ramach projektu SPARTA z udziałem NASK rozwinęły się dwa programy:

  • „T-SHARK – Fullspectrum cybersecurity awareness”
  • „CAPE – Continuous assessment in polymorphous environments”.

Więcej informacji o projekcie i jego osiągnięciach znajduje się na stronie projektu.