Dialog na temat cyberbezpieczeństwa i ochrony prywatności w Europie i Japonii (EUNITY)

Podobieństwa i różnice. Szanse i wyzwania. Europa i Japonia. Co nas łączy w kwestii podejścia do cyberbezpieczeństwa i ochrony prywatności? Czego możemy się od siebie nauczyć?

Projekty_EUNITY_logo

Wyzwanie

Celem projektu było wspieranie europejsko-japońskiego dialogu w zakresie badań i innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz ochrony prywatności, analiza rozbieżności, a także braków w działaniach w obu regionach. W projekcie chcieliśmy też zidentyfikować potencjalne możliwości przyszłej współpracy i promować europejskie innowacje na rzecz bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz zwiększyć międzynarodową widoczność działań UE w tej dziedzinie.

Projekty_EUNITY_ikona
Kierownik projektu
Dr inż. Anna Felkner

Co zrobiliśmy?

W ramach projektu przeanalizowaliśmy aspekty prawne dotyczące cyberbezpieczeństwa i ochrony prywatności w Europie i Japonii. Dokonaliśmy przeglądu istniejących mechanizmów finansowania, a także zebraliśmy informacje o długoterminowych programach badawczych oraz istniejących i planowanych projektach. Przenalizowaliśmy też, jakie działania są podejmowane, aby zniwelować braki w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego w Europie i Japonii oraz w jakim zakresie obie strony mogłyby czerpać rozwiązania od siebie nawzajem.

NASK odpowiadał w EUNITY za stworzenie obszernego raportu z analizy aktywności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa pt. „D3.2: Revised version of the Cyber-security Research Analysis Report for the two regions”. Raport został podzielony na trzy rozdziały. Pierwszy z nich dotyczy regulacji prawnych, drugi – badań i innowacji (stworzony przez specjalistów z Instytutu), trzeci zaś podejmuje zagadnienia z dziedziny przemysłu. W ramach projektu powstał też strategiczny program badań i innowacji „EU-Japan Cybersecurity and Privacy Strategic Research and Innovation Agenda (EUJ-C&P-SRIA)”,  wskazujący m.in. jakie projekty w dziedzinie cyberbezpieczeństwa można uznać za szczególnie warte finansowania i jaki kierunek działań powinien zostać obrany.

Projekt trwał do końca maja 2019 roku i został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na jego stronie internetowej.