HATEDEMICS | Walka z mową nienawiści i dezinformacją

Wykorzystujemy sztuczną inteligencję by zwalczać mowę nienawiści i dezinformację – dołączamy do HATEDEMICS

Mężczyzna z transparentem Hate is a virus
logo projektu Hatedemics

Wyzwanie

Liczba ofiar mowy nienawiści w UE rośnie. Walka z tym zjawiskiem wymaga wspólnych działań całego społeczeństwa, sektorów rządowego i pozarządowego, mediów, intensywnej edukacji oraz skutecznych regulacji. Duży wpływ na rozprzestrzenianie się mowy nienawiści ma w szczególności wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a w Polsce choćby polaryzacja sceny politycznej. Internet i media społecznościowe są dostępnym przekaźnikiem wszelkich treści. Stąd potrzebujemy skutecznych narzędzi do walki z mową nienawiści i dezinformacją w internecie. Wykorzystamy do tego m.in. sztuczną inteligencję.

Anna Kołos
transparent Hate is a virus
Kierownik projektu
Dr Anna Kołos

Co zrobiliśmy?

Przyłączyliśmy się do międzynarodowego projektu HATEDEMICS, który realizuje 13 partnerów z siedmiu krajów członkowskich Unii Europejskiej. HATEDEMICS to projekt finansowany przez Unię Europejską, który potrwa od kwietnia 2024 do marca 2026 roku. Do tego czasu stworzymy zestaw narzędzi, które pomogą organizacjom pozarządowym, władzom publicznym i aktywistom/stkom skutecznie zapobiegać i zwalczać mowę nienawiści i dezinformację w internecie.

W ramach projektu:

  • opracujemy narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które pomogą w monitorowaniu, wykrywaniu i rejestrowaniu mowy nienawiści i dezinformacji w mediach społecznościowych, w tym rozprzestrzeniania się rasistowskich, ksenofobicznych i nietolerancyjnych wypowiedzi, a także teorii spiskowych.
  • stworzymy kontrnarracje, czyli odpowiedzi na mowę nienawiści i dezinformację, które będą wspierać profesjonalistów/stki i aktywistów/stki w ich działaniach.
  • przeprowadzimy szkolenia i kampanie edukacyjne, aby podnosić świadomość na temat mowy nienawiści i dezinformacji oraz uczyć, jak z nimi walczyć.

Oprócz NASK konsorcjum tworzą: FBK (Włochy), Saher (Estonia), Alda (Francja), FUNDEA (Hiszpania), Maldita.es (Hiszpania), CENTRA (Hiszpania), CESIE (Włochy), Pagella Politica (Włochy), SOS Malta (Malta), VSA (Malta), CEO (Polska) oraz Demagog (Polska).

Projekt jest finansowany przez fundusz CERV Unii Europejskiej na podstawie umowy dotacji 101143249.

O postępach projektu będziemy pisać na www.hatedemics.eu