Dr Anna Kołos

Anna Kołos
Zainteresowania badawcze: przetwarzanie języka naturalnego, stylometria

Prymarnym polem badań naukowych Anny Kołos jest literaturoznawstwo w kontekście szeroko pojmowanej historii kultury, w tym w szczególności kwestie związane z imagologią i dyskursem (post)kolonialnym w piśmiennictwie. Aktualnie, rozwija ona swoje badania o zagadnienia humanistyki cyfrowej i zajmuje się analizą stylometryczną dużych korpusów tekstowych, zarówno użytkowych, jak i stricte literackich. Jej zainteresowania to: literatura i kultura dawna, literatura i piśmiennictwo nowoczesne, dyskurs kolonialny, imagologia.

W 2014 roku odbyła staż naukowy w prestiżowym Instytucie Warburga w Londynie w ramach stypendium doktorskiego NCN “Etiuda”. Uczestniczyła w grancie NCN “Sonata” poświęconym polskiemu i serbskiemu obrazowi Chin (XVIII wiek – 1939). W 2018 roku została laureatką stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców (START).

Wybrane publikacje

Artykuły

Inez Okulska, Anna Kołos, Krzysztof Skibski, "Gra w klasy, czyli analiza lingwistycznych cech idiopoetyki na marginesie automatycznej klasyfikacji utworów poetyckich i ich parodii", Biuletyn Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, LXXIX (79), 2023, 239-257.
Inez Okulska, Anna Kołos, "Morfosyntaktyczna analiza przykładów mowy nienawiści zablokowanych przez moderatorów serwisu Wykop.pl", Tertium, 8(2), 2023, 54–71.