Technologie optyczne kryptologii kwantowej do ochrony danych w sieciach teleinformatycznych (OptoKrypt)

OptoKrypt wpisuje się w nurt pracy nad technologiami kryptologii kwantowych, które w przyszłości doprowadzą do powstania w pełni funkcjonalnego komputera kwantowego.

Projekty_Optokrypt_KV
Projekty_Optokrypt_logo

Wyzwanie

Celem projektu jest opracowanie nowoczesnych technologii optycznej kryptologii kwantowej do ochrony wymiany danych w sieciach teleinformatycznych. Będą one służyć bezpieczeństwu i obronności państwa.

Architektura proponowanych rozwiązań obejmuje opracowanie układu Kwantowego Generatora Liczb Losowych (KGLL), narodowego Systemu Dystrybucji Klucza Kwantowego (SDKK) oraz Systemu Optycznego Kodowania Fazowego (SOKF). Prace badawcze wpisują się w obecny nurt technologii kryptologii kwantowych, opracowywanych jako odpowiedź na powstanie w niedalekiej przyszłości w pełni funkcjonalnego komputera kwantowego, umożliwiającego szybsze wyznaczenie klucza szyfrującego znanych algorytmów kryptograficznych. Zadaniem opracowywanych rozwiązań jest wzmocnienie istniejących systemów wymiany danych w zakresie ich odporności na cyberataki poprzez wytworzenie kanału optycznego, umożliwiającego całkowicie poufne przeniesienie klucza kryptograficznego.

Projekty_Optokrypt_ikona
Kierownik projektu
Dr inż. Michał Marks

Co zrobiliśmy?

Rezultatem projektu będzie opracowany na IX PGT prototyp modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej (MUKKO) przeznaczony do zastosowań specjalnych i wojskowych oraz ogólnych w zakresie ochrony danych w sieciach teleinformatycznych. Modularność infrastruktury zapewni wysoki stopień jej uniwersalności, dostępności i bezpieczeństwa dla zróżnicowanych zastosowań niejawnych oraz jawnych realizowanych przez niezależnych użytkowników w wymaganym zakresie, zgodnym z zapotrzebowaniem.

Partnerstwo projektu tworzą: WAT (lider projektu), NASK-PIB oraz TELDAT Sp. z o.o. sp.k.

Projekt zakończy się we wrześniu 2024 roku. Środki na jego realizację pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

O ostatnich osiągnięciach projektu można przeczytać w tym artykule.