Dr inż. Michał Marks

Zainteresowania badawcze: cyberbezpieczeństwo, uczenie maszynowe

Kierownik Pionu Obliczeń Chmurowych i Inteligentnych Sieci

 

Michał Marks jest absolwentem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra oraz doktora odpowiednio w latach 2007 i 2015. W NASKu pracuje od 2008 roku. Przez wiele lat kierował Zespołami i Zakładami w Centrum Badań i Rozwoju, a od 2022 roku jako kierownik Pionu Obliczeń Chmurowych i Inteligentnych Sieci.

 

W ramach działalności naukowej był wykonawcą i głównym wykonawca w przeszło 20 projektach naukowych – międzynarodowych np. FP7, Horyzont2020, DEP, NATO jak i krajowych – NCN, NCBiR, Politechnika Warszawska, projekty celowe dla Miasta Warszawy, czy projekty zamawiane w NASK. A także kierownikiem w NASK projektów: NATO IST-147-RTG, NATO IST-ET-076,  NCBiR Optokrypt oraz DEP Pionier-Q.

 

Michał Marks jest autorem przeszło 30 publikacji w czasopismach naukowych, książki, 10 rozdziałów książek i kilkudziesięciu wystąpień konferencyjnych. Jest również recenzentem w wielu czasopismach naukowych z listy JCR i członek komitetów programowych konferencji.

Wybrane publikacje

Rozdziały w monografiach

Mateusz Krzysztoń, Marcin Lew, Michał Marks, "NAD: Machine Learning Based Component for Unknown Attack Detection in Network Traffic", Cybersecurity of Digital Service Chains. Challenges, Methodologies, and Tools, Switzerland: Springer Cham, 2022, 83–102.

Monografie

Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Michał Marks, Piotr Arabas, Andrzej Sikora, "Bezprzewodowe sieci czujników w internecie rzeczy", Modele – Algorytmy – Protokoły, Wydanie I, Warszawa: Wydawnictwo PWN, 2022, 292.