Obliczenia chmurowe i inteligentne sieci
Realizujemy krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe związane z bezpieczną komunikacją kwantową, a także z tworzeniem oraz zwiększaniem bezpieczeństwa systemów rozproszonych.
Mnogość urządzeń zbierających dane w otaczającym nas świecie stwarza zarówno nowe możliwości w obszarze rozwoju systemów Big Data, jak i nowe zagrożenia. W NASK SCIENCE tworzymy wielkoskalowe systemy gromadzenia danych (np. danych telemetrycznych czy danych z honeypotów) i ich przetwarzania w chmurze. Prowadzimy prace badawczo-rozwojowe dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa systemów rozproszonych, takich jak Internet Rzeczy (w tym Przemysłowy Internet Rzeczy) czy urządzenia mobilne.
Szczególny obszar naszych zainteresowań stanowi rozwijanie lekkich detektorów zagrożeń wykorzystujących uczenie maszynowe. Mieliśmy okazję z powodzeniem je wdrażać – np. w ramach międzynarodowego projektu GUARD – oraz integrować z systemem BotSense (w ramach projektu SKAM) zapewniającym bezpieczeństwo użytkownikom bankowości elektronicznej w wielu polskich bankach.
W naszych pracach zwracamy uwagę na odporność systemów na ataki próbujące wykorzystać podatności uczenia maszynowego. Dodatkowo, w ramach projektu LaVA, wspólnie z Politechniką Warszawską opracowujemy własne metody ataków na modele uczenia maszynowego. Pozwoli to na dokładniejsze badanie podatności systemów cyberfizycznych.
W ramach projektu Optokrypt opracowujemy nowoczesne technologie optycznej kryptologii kwantowej do ochrony wymiany danych w sieciach teleinformatycznych, mające służyć bezpieczeństwu i obronności państwa.