Aktualności

NASK liderem projektu wykorzystującego AI w cyberbezpieczeństwie19.03.2025Cyberbezpieczeństwo

Blisko 8 milionów euro na innowacyjne technologie do walki z cyberzagrożeniami to budżet międzynarodowego konsorcjum, którego liderem jest instytut badawczy NASK. AIPITCH to projekt, którego założeniem jest osiągnięcie większej efektywności w identyfikowaniu zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Polski model językowy PLLuM opublikowany24.02.2025Logotyp projektu PLLuM

Asystent SI oparty na polskim modelu językowym PLLuM jest już dostępny dla internautów. Model ma oddawać złożoność języka polskiego, a także być wolny od treści szkodliwych i nieprawdziwych. NASK współtworzył konsorcjum, które pracowało nad modelem, a teraz przejmuje rolę lidera projektu.

Prof. Mirosław Kutyłowski laureatem OPUS 26+LAP/Weave18.11.2024

Projekt „Portfel tożsamości we wrogim środowisku: prywatność i zaufanie ‘by-design’” prof. Mirosława Kutyłowskiego z NASK-SCIENCE otrzymał finansowanie w konkursie OPUS 26+LAP/Weave jako jeden z trzynastu badawczych projektów polsko-niemieckich. Konkurs OPUS to największy program grantowy NCN.

Naukowcy NASK SCIENCE na konferencji o neurochirurgii w onkologii29.10.2024

Dr Konrad Ciecierski został członkiem komitetu naukowego konferencji “Miejsce neurochirurgii w nowoczesnej onkologii”, która odbędzie się z okazji XX-lecia Kliniki Nowotworów Układu Nerwowego Narodowego Instytutu Onkologii PIB w Warszawie. Konferencja odbędzie się w dniach 7-8 listopada 2024 roku w Warszawie.

Wspomaganie wykrywania i oceny dezinformacji przy pomocy modeli językowych | seminarium zespołu badawczego z PJATK24.09.2024

Już 16 października, w środę, w godz. 11.00-12:30 będziemy gościć w NASK SCIENCE naukowców z PJATK z seminarium naukowym „Wspomaganie wykrywania i oceny dezinformacji przy pomocy modeli językowych”. Zapraszamy do osobistego udziału w tym seminarium lub dołączenia do streamingu live na Youtube NASK.

Porozumienie między NASK a Uniwersytetem Queensland19.09.2024logo Queensland

Państwowy Instytut Badawczy NASK i University of Queensland (UQ) podpisały umowę o współpracy. Partnerstwo to ma na celu wykorzystanie naszej połączonej wiedzy specjalistycznej w zakresie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa do stymulowania innowacyjnych inicjatyw badawczych i edukacyjnych.

O AI na All Inclusive Film Festival!26.08.2024Poster festiwalu AIFF

Czy sztuczna inteligencja jest inkluzywna? Jakie są bariery inkluzywności i co można robić by je przezwyciężać? W Kinie Żeglarz zakończyła się druga edycja festiwalu All Inclusive o różnorodności i choć to z nazwy festiwal filmowy, to nie zabrakło tam przestrzeni na ważną wiedzę.

Dr Karolina Kulicka z NASK SCIENCE w Radzie KSAP19.07.2024Karolina Kulicka i inne członkinie i członkowie Rady podczas uroczystości w KPRM

Dr Karolina Kulicka została powołana przez Prezesa Rady Ministrów do Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej na pięcioletnią kadencję. 18 lipca akty powołania nowym członkom Rady wręczył w jego imieniu Minister–Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec.

Kamila Lis wyjedzie na stypendium w stacji naukowej PAN w Wiedniu10.07.2024Kamila Lis

Doktorantka Kamila Lis została laureatką konkursu “Młodzi badacze w Wiedniu” Polskiej Akademii Nauk. Podczas tygodniowego pobytu w stacji naukowej PAN będzie rozwijać i prezentować swój projekt naukowy “Profilowanie użytkowników aplikacji wrażliwych przy użyciu metod machine learning”, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa uwierzytelniania użytkowników poprzez wykorzystanie biometrii behawioralnej.

Dr Michał Wroński otrzymał prestiżowe stypendium Ministra Nauki27.06.2024Michał Wroński  na konferencji CECC 2024

Nasz naukowiec, dr Michał Wroński zdobył prestiżowe stypendium Ministra Nauki za swoje osiągnięcia w dziedzinie kryptologii. To wyróżnienie jest przyznawane wybitnym młodym naukowcom, którzy wykazują się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

1z5