Aktualności

Dr inż. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz laureatką Programu LIDER15.04.2025

Projekt “Wykrywanie i analiza oszustw internetowych promowanych na platformach mediów społecznościowych” kierowany przez dr inż. Ewelinę Bartuzi-Trokielewicz otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w XV konkursie Programu LIDER. Trwający nieprzerwanie od 2009 r. Program wspiera młodych naukowców w budowaniu własnych zespołów badawczych.

NASK liderem projektu wykorzystującego AI w cyberbezpieczeństwie19.03.2025Cyberbezpieczeństwo

Blisko 8 milionów euro na innowacyjne technologie do walki z cyberzagrożeniami to budżet międzynarodowego konsorcjum, którego liderem jest instytut badawczy NASK. AIPITCH to projekt, którego założeniem jest osiągnięcie większej efektywności w identyfikowaniu zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Polski model językowy PLLuM opublikowany24.02.2025Logotyp projektu PLLuM

Asystent SI oparty na polskim modelu językowym PLLuM jest już dostępny dla internautów. Model ma oddawać złożoność języka polskiego, a także być wolny od treści szkodliwych i nieprawdziwych. NASK współtworzył konsorcjum, które pracowało nad modelem, a teraz przejmuje rolę lidera projektu.

Prof. Mirosław Kutyłowski laureatem OPUS 26+LAP/Weave18.11.2024

Projekt „Portfel tożsamości we wrogim środowisku: prywatność i zaufanie ‘by-design’” prof. Mirosława Kutyłowskiego z NASK-SCIENCE otrzymał finansowanie w konkursie OPUS 26+LAP/Weave jako jeden z trzynastu badawczych projektów polsko-niemieckich. Konkurs OPUS to największy program grantowy NCN.

Naukowcy NASK SCIENCE na konferencji o neurochirurgii w onkologii29.10.2024

Dr Konrad Ciecierski został członkiem komitetu naukowego konferencji “Miejsce neurochirurgii w nowoczesnej onkologii”, która odbędzie się z okazji XX-lecia Kliniki Nowotworów Układu Nerwowego Narodowego Instytutu Onkologii PIB w Warszawie. Konferencja odbędzie się w dniach 7-8 listopada 2024 roku w Warszawie.

Wspomaganie wykrywania i oceny dezinformacji przy pomocy modeli językowych | seminarium zespołu badawczego z PJATK24.09.2024

Już 16 października, w środę, w godz. 11.00-12:30 będziemy gościć w NASK SCIENCE naukowców z PJATK z seminarium naukowym „Wspomaganie wykrywania i oceny dezinformacji przy pomocy modeli językowych”. Zapraszamy do osobistego udziału w tym seminarium lub dołączenia do streamingu live na Youtube NASK.

Porozumienie między NASK a Uniwersytetem Queensland19.09.2024logo Queensland

Państwowy Instytut Badawczy NASK i University of Queensland (UQ) podpisały umowę o współpracy. Partnerstwo to ma na celu wykorzystanie naszej połączonej wiedzy specjalistycznej w zakresie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa do stymulowania innowacyjnych inicjatyw badawczych i edukacyjnych.

O AI na All Inclusive Film Festival!26.08.2024Poster festiwalu AIFF

Czy sztuczna inteligencja jest inkluzywna? Jakie są bariery inkluzywności i co można robić by je przezwyciężać? W Kinie Żeglarz zakończyła się druga edycja festiwalu All Inclusive o różnorodności i choć to z nazwy festiwal filmowy, to nie zabrakło tam przestrzeni na ważną wiedzę.

Dr Karolina Kulicka z NASK SCIENCE w Radzie KSAP19.07.2024Karolina Kulicka i inne członkinie i członkowie Rady podczas uroczystości w KPRM

Dr Karolina Kulicka została powołana przez Prezesa Rady Ministrów do Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej na pięcioletnią kadencję. 18 lipca akty powołania nowym członkom Rady wręczył w jego imieniu Minister–Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec.

Kamila Lis wyjedzie na stypendium w stacji naukowej PAN w Wiedniu10.07.2024Kamila Lis

Doktorantka Kamila Lis została laureatką konkursu “Młodzi badacze w Wiedniu” Polskiej Akademii Nauk. Podczas tygodniowego pobytu w stacji naukowej PAN będzie rozwijać i prezentować swój projekt naukowy “Profilowanie użytkowników aplikacji wrażliwych przy użyciu metod machine learning”, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa uwierzytelniania użytkowników poprzez wykorzystanie biometrii behawioralnej.

1z5