Wspomaganie wykrywania i oceny dezinformacji przy pomocy modeli językowych | seminarium zespołu badawczego z PJATK

24.09.2024

Już 16 października, w środę, w godz. 11.00-12:30 będziemy gościć w NASK SCIENCE naukowców z PJATK z seminarium naukowym „Wspomaganie wykrywania i oceny dezinformacji przy pomocy modeli językowych”. Zapraszamy do osobistego udziału w tym seminarium lub dołączenia do streamingu live na Youtube NASK.

Prof. dr hab. Adam Wierzbicki, dr Pavel Savov oraz mgr Witold Sosnowski z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (PJATK) przedstawią wyniki prac badawczych z ostatnich trzech lat, dotyczących automatycznej klasyfikacji artykułów WWW zawierających dezinformację, klasyfikacji nowości artykułów mogących zawierać dezinformację, oraz eksploracji danych w celu wykrywania narracji dezinformacyjnych. Przedstawią zbiór danych w języku polskim, zawierający ponad 15 tysięcy artykułów WWW, w tym ponad 5 tysięcy artykułów dezinformacyjnych, w 10 tematach. Zbiór jest dostępny publicznie, a jego opis ukaże się w materiałach konferencji Empirical Methods in Natural Language Processing (EMNLP’2024). Nasi goście zaprezentują nowe wyniki badań na podstawie eksperymentu oceniającego nowość artykułów mogących zawierać dezinformację, oraz wyniki dotyczące wykrywania narracji dezinformacyjnych na podstawie artykułów European Digital Media Observatory.

 

Prof. dr hab. Adam Wierzbicki jest profesorem zwyczajnym informatyki oraz naukowcem posiadającym interdyscyplinarną wiedzę i doświadczenie z zakresu informatyki, psychologii i socjologii. Jest zatrudniony w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie jest prorektorem ds. rozwoju, dyrektorem Szkoły Doktorskiej ICT&Design oraz kierownikiem grupy badawczej z zakresu Informatyki Społecznej. Jego zainteresowania badawcze obejmują informatykę społeczną, dziedzinę informatyki, której celem jest projektowanie systemów informacyjnych i algorytmów z uwzględnieniem ich wpływu społecznego i psychologicznego, a także wzajemnego wpływu ludzkich zachowań na systemy informacyjne. Prof. Wierzbicki jest pionierem badań nad wiarygodnością treści internetowych. W latach 2013-2016 kierował projektem Reconcile, w ramach którego badano metody oceny wiarygodności treści internetowych; były to jedne z pierwszych badań w tej dziedzinie. Jest autorem monografii „Web Content Credibility” (Springer, 2018), oraz ponad 150 prac naukowych publikowanych w renomowanych czasopismach i na międzynarodowych konferencjach. Więcej informacji: http://adamwierzbicki.pl

 

Dr Pavel Savov od 2015 r. związany jest z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, gdzie w 2022 r. uzyskał stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dziedzinie Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Obecnie pracuje w PJATK na stanowisku adiunkta. W pracy naukowej wykorzystuje metody przetwarzania języka naturalnego i uczenia maszynowego w badaniach nad wiarygodnością treści. Prowadzi też wykłady o technologiach i platformach chmury obliczeniowej. Od 2004 r. pracuje w przemyśle jako inżynier oprogramowania, a w ostatnich latach rozwija systemy Big Data i projektuje systemy przetwarzające język naturalny.

 

Mgr Witold Sosnowski jest studentem Szkoły Doktorskiej ICT&Design w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie rozpoczyna trzeci rok studiów. Jego badania koncentrują się na analizie dezinformacji w danych tekstowych, ze szczególnym uwzględnieniem wykrywania narracji dezinformacyjnych i ich wykorzystania w procesie identyfikacji dezinformacji. Od czterech lat zawodowo zajmuje się sztuczną inteligencją, specjalizując się w przetwarzaniu języka naturalnego. Obecnie pracuje w firmie rozwijającej platformę streamingową z audiobookami i podcastami, gdzie tworzy silnik wyszukiwania oparty na dużych i małych modelach językowych.

 

Zgłoś osobisty udział w seminarium: https://forms.office.com/e/iPphdw5yLK

 

Obejrzyj seminarium na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=gk0ZVa8nbkw