Pion Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa

Dyrektor Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa
Dr inż. Anna Felkner

Dynamiczny rozwój cyberprzestępczości sprawia, że cyberbezpieczeństwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Dlatego w NASK SCIENCE rozwijamy nowoczesne i skuteczne systemy cyberbezpieczeństwa. Badamy i analizujemy incydenty cyberbezpieczeństwa i podatności systemów informatycznych, opracowując metody ich niwelowania. Rozwijamy metody ochrony informacji i tworzymy oprogramowanie do analizy ruchu sieciowego. Implementujemy zaawansowane mechanizmy pozwalające wykrywać znane oraz nowe wektory ataków na infrastrukturę sieciową.

Dział Systemów Bezpieczeństwa Sieci

Prowadzimy prace w zakresie systemów cyberbezpieczeństwa i sterowania siecią. Rozwijamy systemy przetwarzania danych teleinformatycznych, systemy wczesnego wykrywania i tłumienia incydentów bezpieczeństwa w sieciach IT/OT oraz systemy monitorowania ruchu sieciowego. Realizujemy krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe.

Zakład Cyberbezpieczeństwa

Wykonujemy testy i analizy bezpieczeństwa oraz wykrywamy podatności oprogramowania i sprzętu, w szczególności urządzeń loT. Prowadzimy badania oraz rozwijamy narzędzia i metody wspomagające realizację zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także opracowujemy rekomendacje, metodyki i dobre praktyki. Prowadzimy badania efektywności i wiarygodności systemów zarządzania zaufaniem i reputacją. Realizujemy krajowe i międzynarodowe projekty badawcze w tym służące zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa użytkowników Internetu.

Dział Wytwarzania Analiz Cyberzagrożeń

Automatyzujemy procesy pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa systemów IT. Tworzymy własne systemy typu honeypot do pozyskiwania informacji o zagrożeniach. Przygotowujemy analizy zagrożeń IT, a także budujemy i utrzymujemy bazy informacji o podatnościach systemów teleinformatycznych oraz metodach ich wykorzystywania. Realizujemy krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe.

Zakład Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie

Zajmujemy się analizą dużych zbiorów danych związanych z bezpieczeństwem sieci, z wykorzystaniem zaawansowanych technik przetwarzania danych i uczenia maszynowego. Badamy zagrożenia i ataki na infrastrukturę telekomunikacyjną. Opracowujemy modele predykcyjne do identyfikacji potencjalnych zagrożeń cybernetycznych, a także techniki zabezpieczające prywatność danych podczas ich przetwarzania i analizy. Realizujemy międzynarodowe projekty badawcze w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Zakład Technologiczno-Społecznych Aspektów Cyberbezpieczeństwa

Zakład Technologiczno-Społecznych Aspektów Cyberbezpieczeństwa prowadzi badania interdyscyplinarne związane z aspektem ludzkim w  cyberbezpieczeństwie, bada aspekty społeczne, psychologiczne i techniczne w kontekście cyberbezpieczeństwa oraz prowadzi badania luki kompetencyjnej i skuteczności metod edukacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Współpracuje też z zespołami zajmującymi się aspektami technologiczno-społecznymi w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie międzynarodowym.