System zdalnego mobilnego uwierzytelniania biometrycznego wykorzystujący niespecjalizowane urządzenia mobilne (BioMobi)

Jak wypełnić luki w istniejących, mobilnych programach uwierzytelniających z wykorzystaniem biometrii w procesie weryfikacji tożsamości? Odpowiedzią na to wyzwanie jest BioMobi!

Projekty_BioMobi_KV
Projekty_BioMobi_logo

Wyzwanie

Zapotrzebowanie na systemy zdalnego mobilnego uwierzytelniania nieustannie się zwiększa. Najbardziej popularna metoda uwierzytelniania przy użyciu PINu ma szereg wad i jest ostatnio powszechnie uzupełniana poprzez układy biometryczne wbudowane w urządzenia mobilne.

W projekcie za cel postawiliśmy sobie zbudowanie systemu, który będzie dotyczył powszechnie dostępnych urządzeń bez specjalnych sensorów biometrycznych. Ważne dla nas było, aby rozwiązania można było adaptować do potrzeb bezpieczeństwa i preferencji użytkownika poprzez zastosowanie systemu multibiometrycznego, tzn. mającego możliwość pomiaru wielu modalności biometrycznych.

Opracowany przez nas system BioMobi jest odpowiedzią na niedostatki istniejących, mobilnych programów uwierzytelniających stosujących techniki biometryczne w procesie weryfikacji tożsamości.

Co zrobiliśmy?

Projekt BioMobi zakończył się opracowaniem systemu wykorzystującego metody biometrycznej identyfikacji tożsamości z uwzględnieniem specyfiki próbek biometrycznych pozyskiwanych z urządzeń mobilnych.

Wytypowaliśmy techniki biometryczne, które zastosowaliśmy w aplikacji mobilnej. Wykorzystują one zarówno metody klasyczne, jak i oryginalne metody głębokich sieci neuronowych i sztucznej inteligencji. Badaliśmy rozwiązania własne, oraz udoskonaliliśmy te istniejące. Wiele uwagi poświęciliśmy na poszukiwanie i budowę baz danych niezbędnych do właściwego uczenia głębokich sieci neuronowych. Otrzymane rozwiązania sklasyfikowaliśmy pod kątem jakości rozpoznawania, czasu wykonywania operacji, wymaganych zasobów obliczeniowych, wygody użytkowania itp. Dla każdej modalności biometrycznych opracowaliśmy co najmniej jedno rozwiązanie, które na danych biometrycznych uzyskanych z zewnętrznych źródeł uzyskało ocenę pozytywną.

Dużo uwagi poświęciliśmy także zapobieganiu atakom prezentacji próbek biometrycznej (PAD). Rozważyliśmy kilka propozycji zapobiegania atakom. Algorytmy przetestowaliśmy w różnych warunkach i wskazaliśmy te najbardziej skuteczne.

W trakcie pracy uwzględniliśmy otoczenie prawne zwracając szczególną uwagę na Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO).

Wyniki projektu mogą być przydatne w budowie biometrycznych systemów uwierzytelniania odpornych na ataki.

Jarosław Wojtowicz, lider projektu, tak mówi o projekcie:

Ideą projektu było stworzenie multimodalnego biometrycznego systemu bezpieczeństwa uniezależnionego od producentów konkretnych czujników biometrycznych i zamkniętych rozwiązań firmowych. Ze względu na konstrukcję, taki system jest łatwiejszy do powszechnego stosowania, a równocześnie spełnia wymogi bezpieczeństwa niezależne od producenta.

Projekt został sfinansowany w ramach konkursu CYBERSECIDENT/382354/II/NCBR/2018 i zakończył się we wrześniu 2022 roku.

Naszymi partnerami byli Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Łódzka.