Byliśmy na BOSA2024! A co to takiego?

12.02.2024

Byliśmy na BOSA!… czyli tygodniowym kursie dla naukowców i naukowczyń organizowanym przez zespoły IDLab Sports Data Science Uniwersytetu w Gandawie i w Antwerpii. Dzięki temu jesteśmy bogatsi o nowe umiejętności wykorzystania metod wyjaśnialności sztucznej inteligencji (XAI), znajomość technik widzenia maszynowego, zastosowania zasad biomechaniki oraz inne  zastosowania AI w sporcie. NASK SCIENCE reprezentował Michał Koźbiał.

Analiza danych w sporcie zdecydowanie zmienia zasady gry. Analiza danych pomaga organizacjom sportowym ocenić wyniki sportowców czy zaplanować rekrutację niezbędną do poprawy wyników zespołu. Ocenia również silne i słabe obszary przeciwników, umożliwiając trenerom podejmowanie właściwych decyzji dotyczących taktyki. Ale dane są wykorzystywane nie tylko w optymalizacji wydajności. Są one również wykorzystywane do sportowego “storytellingu” i monitorowania bezpieczeństwa sportowców albo obiektu sportowego.

Szkoła Zimowa Becoming Outstanding In Sports Analytics (BOSA), została zorganizowana przez zespoły IDLab Sports Data Science z Uniwersytetu w Gandawie i Uniwersytetu w Antwerpii. Był to tygodniowy intensywny kurs dla naukowców i naukowczyń w dziedzinie nauki o danych sportowych. Dwie ścieżki programu obejmowały:

  • ścieżka skoncentrowana na naukowcach/czyniach, którzy/e chcą zdobyć więcej umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji/ nauki o danych
  • bardziej praktyczna ścieżka dla informatyków/czek, którzy/e chcą zastosować swoją wiedzę/umiejętności w kontekście sportowym.

Szkoła Zimowa była otwarta dla osób pochodzących ze środowisk akademickich i profesjonalistów/ek działających w sektorze sportowym.

W ciągu pierwszych trzech dni uczestnicy/czki BOSA zdobyli podstawowe i praktyczne umiejętności z obu dyscyplin (sportu i nauki o danych) i połączyli je w końcowym projekcie hackathonu. Hackathon wymagał od uczestników połączenia różnorodnych zestawów umiejętności. Podczas hackathonu byli oni w bliskim kontakcie z użytkownikami końcowymi/federacjami, które zarysowały tematy wyzwania.

Michał Koźbiał, które reprezentował NASK na wydarzeniu prowadzi badania naukowe dotyczące estymacji wieku na podstawie sylwetki, wykrywania prób podstawieniowych w biometrii oraz wykrywania punktów charakterystycznych na ciele człowieka. Jego zainteresowania badawcze obejmują przetwarzanie obrazu, biometrię sylwetki, sieci głębokiego uczenia oraz sieci generacyjne. Jest doktorantem w Szkole Doktorskiej TIB PAN.