Computational Neuroscience: applications of brain connectivity | Seminarium z dr Alessandro Crimi | 8 lutego
W neurobiologii obliczeniowej postrzegamy mózg jako graf lub sieć. Dlatego właśnie pojawienie się grafowych sieci konwolucyjnych (GCN) zrewolucjonizowało dziedzinę analizy połączeń mózgowych. Podczas tego seminarium omówimy, w jaki sposób Graph Convolutional Networks wykorzystują teorię grafów i techniki głębokiego uczenia się, aby wyodrębnić znaczące cechy z danych dotyczących łączności mózgu. Serdecznie zapraszamy do NASK SCIENCE 8 lutego!
Mapując i analizując skomplikowaną sieć połączeń między różnymi regionami mózgu, badaczki i badacze mogą zidentyfikować nieprawidłowe wzorce połączeń związane z różnymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera, schizofrenia i zaburzenia ze spektrum autyzmu. Odkrycia te pomagają we wczesnym wykrywaniu, diagnozowaniu i monitorowaniu tych schorzeń, umożliwiając ukierunkowane interwencje i spersonalizowane strategie leczenia. Co więcej, pojawienie się grafowych sieci konwolucyjnych (GCN) zrewolucjonizowało dziedzinę analizy połączeń mózgowych. Sieci GCN wykorzystują teorię grafów i techniki głębokiego uczenia się do wydobywania znaczących cech z danych dotyczących połączeń mózgowych. Wykorzystując bogate informacje zakodowane w sieciach mózgowych, GCN umożliwiają dokładną klasyfikację, przewidywanie i zrozumienie zjawisk związanych z mózgiem. Zostały one z powodzeniem zastosowane w zadaniach takich jak segmentacja obrazów mózgu, analiza połączeń funkcjonalnych i porównywanie sieci mózgowych, zapewniając nowy wgląd w złożoną dynamikę ludzkiego mózgu. Podczas tego seminarium dokonamy przeglądu podstawowej koncepcji łączności mózgu, neurobiologii obliczeniowej i tego, jak można ją zbadać za pomocą współczesnych narzędzi uczenia maszynowego.
Seminarium odbędzie się wyłącznie w języku angielskim 8 lutego o godz. 12:00 w NASK SCIENCE w Warszawie (Focus, Al. Armii Ludowej 26, 10 piętro). Udział osobisty prosimy zgłosić w formularzu. Wydarzenie można również obejrzeć online na YouTube.
Kim jest dr Allesandro Crimi?
Dr Alessandro Crimi jest inżynierem biomedycznym i specjalistą ds. ekonomiki zdrowia, który w swojej karierze zajmował się na przemian neuroobrazowaniem i zarządzaniem opieką zdrowotną w krajach o niskich dochodach. Uzyskał tytuł doktora w dziedzinie uczenia maszynowego stosowanego w obrazowaniu medycznym na Uniwersytecie w Kopenhadze oraz tytuł MBA w zakresie zarządzania opieką zdrowotną na Uniwersytecie w Bazylei. Alessandro pracował jako badacz podoktorancki we Francuskim Instytucie Badań Informatycznych (INRIA), Szwajcarskiej Szkole Technicznej (ETH-Zurich), Włoskim Instytucie Technologii (IIT) i Szpitalu Uniwersyteckim w Zurychu. W tych instytutach wniósł znaczący wkład w dziedzinie neurobiologii obliczeniowej. Dr Crimi jest obecnie kierownikiem laboratorium neuroobrazowania w Sano, pracując nad znalezieniem nowych biomarkerów związanych z chorobami mózgu przy użyciu nowych technologii, takich jak uczenie maszynowe i obliczenia kwantowe. Ponadto jest obecnie zaangażowany w działania na rzecz transferu technologii w celu szkolenia imigrantów i kobiet z dziećmi w zakresie przedsiębiorczości.