Badanie gepardów a rozwój robotyki | zapraszamy na seminarium Amira Patela
Co łączy gepardy, robotykę, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe? Na teraz wiemy, że łączy je wyjątkowy naukowiec – prof. Amir Patel z Uniwersytetu w Oxfordzie, który wkrótce odwiedzi NASK z seminarium “Studying Cheetahs Through the Lens of Robotics”. Zapraszamy do udziału!
Zwrotność ma kluczowe znaczenie dla przeżycia zwierząt i będzie równie ważna dla autonomicznych robotów, jeśli mają one kiedykolwiek opuścić bezpieczne laboratorium. Gepardy (Acinonyx jubatus) charakteryzują się wyjątkową zwrotnością i potrafią gwałtownie przyspieszać i wykonywać skręty z dużą prędkością w nieprzewidywalnym terenie. Badacze biomechaniki są jednak wciąż daleko od zrozumienia kontroli całego ciała nad ruchami geparda, ponieważ konwencjonalne nadajniki GPS/IMU nie są w stanie dostarczyć wymaganych danych. W tym wykładzie Amir omówi prace swojego laboratorium nad trudnym problemem zrozumienia poruszania się geparda. W tym celu wykorzystują nowatorskie techniki, w tym modelowanie wielu obiektów, sterowanie ze sprzężeniem zwrotnym, wizję komputerową i deep learning, roboty i optymalizację trajektorii. Wyniki te są również istotne dla projektowania przyszłych systemów robotycznych, które będą wykonywać krytyczne czasowo zadania w nieustrukturyzowanym świecie.
Amir Patel jest profesorem na Uniwersytecie w Kapsztadzie. Amir jest badaczem robotyki z ponad 15-letnim doświadczeniem zarówno w przemyśle, jak i w środowisku akademickim. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu w Kapsztadzie (UCT), a także dyrektorem African Robotics Unit (ARU). Jego badania obejmują badanie zwrotności robotów i systemów biologicznych, takich jak gepard. Zajmował stanowiska profesora wizytującego na Uniwersytecie Carnegie Mellon i Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Niektóre z jego wyróżnień obejmują Google Research Scholar (był jednym z dwóch pierwszych afrykańskich stypendystów), dwa stypendia Oppenheimer Memorial Trust Fellowships, Mathworks Research Award (pierwszy w historii afrykański stypendysta) oraz nagrodę National Research Foundation (NRF) Emerging Researcher Award. Obecnie jest profesorem wizytującym na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie współpracuje z profesorem Andrew Markham.
“Badanie gepardów jest ekscytujące, ponieważ aby zrozumieć te zwierzęta, musimy wprowadzać innowacje na wielu frontach. Jest multidyscyplinarne, ponieważ wymaga od nas opracowania nowych technik wykrywania ruchu, ale także skutkuje nowymi systemami (algorytmami) w dziedzinie robotyki“. – mówi Amir Patel.
Seminarium odbędzie się 27 września o godz. 14:00 w NASK (ul. Kolska 12) i jest otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych tematem, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje rejestracja w tym linku. Wykład odbędzie się tylko w języku angielskim.
Seminarium będzie transmitowane na żywo na kanale Youtube NASK.