Nasi naukowcy w MIT CSAIL

14.07.2023

AI in medicine – applications in Deep Brain Stimulation oraz HyTract: A Hybrid Method for Tractography In Preoperative Planning – o tych badaniach Konrada Ciecierskiego i Mateusza Korycińskiego z NASK SCIENCE mogli posłuchać naukowcy z najlepszej technicznej uczelni na świecie – Massachusetts Institute of Technology.

Tech Talk, który odbył się 21 czerwca w MIT CSAIL zgromadził wielu naukowców, wśród których znalazł się choćby prof. Gilbert Strang, którego szczególnie zainteresowała rola transformat falkowych w procesie przetwarzania sygnałów rejestrowanych w trakcie zabiegów DBS. –  Zetknięcie się z naukowcami i naukowczyniami z wiodących ośrodków naukowych umocniło mnie w przekonaniu, że tu w NASK też robimy wyjątkowe i ważne projekty. – mówi Mateusz Koryciński.

Wyjazd studyjny do Bostonu miał w programie również bilateralne spotkania, w tym z prof. Diną Katabi, która w swoich badaniach zajmuje się m. in. wykrywaniem Choroby Parkinsona i stopnia jej zaawansowania na podstawie pasywnej i bezdotykowej rejestracji oddechu badanej osoby. Naukowcy dyskutowali m.in. o możliwościach detekcji cyklicznych wyładowań neuronalnych w jądrach podstawy mózgu za pomocą EEG lub analizy sygnałów rejestrowanych śródoperacyjnie przez mikroelektrody.

Wizyta w MIT CSAIL odbyła się jako część umowy partnerskiej zawartej z NASK w 2022 roku w ramach której wymieniamy się doświadczeniami i wynikami badań, a także wspieramy mobilność naukową.