NASK SCIENCE w dyskusji o rozwoju komputerów kwantowych
Polska ma wyjątkową szansę stać się centrum regionalnego ekosystemu obliczeń kwantowych – to wniosek z dyskusji podczas IBM Quantum Networking Reception 13 czerwca br. współorganizowanym przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W spotkaniu wziął udział dr hab. inż. Michał Karpowicz z NASK SCIENCE.
Z raportu Boston Consulting Group z 2023 roku wynika, że komputery kwantowe na etapie dojrzałości technologicznej będą stanowiły rynek o wartości ponad 500 miliardów dolarów. Ich potencjalne zastosowania mają szansę objąć między innymi takie branże jak przemysł lotniczy i motoryzacja (projektowanie i optymalizacja procesów), usługi finansowe (wykrywanie oszustw i wycena), energetykę (optymalizacja działania sieci czy projektowanie baterii) lub też usługi publiczne – choćby w obszarze określania ryzyka wystąpienia chorób czy opracowywania leków. Komputery kwantowe powinny już teraz znajdować ważne miejsce w strategiach innowacji organizacji. Ważnym rynkiem dla rozwoju tej technologii może być Polska, której innowacyjny potencjał został dostrzeżony między innymi przez IBM, jednego z liderów technologii obliczeń kwantowych na świecie.
Mapa drogowa rozwoju obliczeń kwantowych, opracowana przez IBM, obejmuje okres do 2026 roku i przewiduje między innymi dalszą integrację Qiskit zasobami chmurowymi (poprzez zastosowanie Qiskit runtime i wprowadzenie obwodów dynamicznych), opracowywanie algorytmów i dostosowanie ich do realnych zastosowań i ograniczeń sprzętowych, dalsze skalowanie technologii poprzez zastosowanie komunikacji kwantowej między mniejszymi procesorami, oraz zintegrowanie metod mitygacji błędów, które pozwolą zwiększyć jakość obliczeń bez konieczności zastosowania wielkoskalowej korekcji błędów.
Podczas spotkania IBM zaprosił instytucje akademickie i badawcze, a także organizacje biznesowe do przyłączenia się do Centrum Innowacji IBM Quantum w Poznaniu i rozpoczęcia korzystania z tej technologii już dziś.
– W NASK SCIENCE jest aktualnie tworzony Zakład Obliczeń Kwantowych i Komunikacji Kwantowej, który będzie kierowany przez dr. hab. Michała Oszmańca. Działanie na froncie rozwoju nauki i technologii to jeden naszych celów strategicznych. – mówi Michał Karpowicz.